5. קצבאות זקנה: ישראל מזדקנת במהירות. כבר היום הביטוח הלאומי משלם יותר מ־20 מיליארד שקל בקצבאות זקנה שהן מהנמוכות במערב. מה תעשו כדי לשפר את המצב?
יאיר לפיד (יש עתיד)
״תקציב 2015 הגדיל את ההשקעה במשרדים החברתיים ביותר מ-10 מיליארד שקל והוא כלל הגדלה של קצבאות הבטחת ההכנסה, שהיתה מוציאה 190,000 קשישים ממעגל העוני. החלטה זו נתקעה בשל החלטת רה״מ לצאת לבחירות מוקדמות״.
נפתלי בנט (הבית היהודי)
״יש להקטין את הגירעונות הנובעים מהפנסיה התקציבית ומצד שני יש לדאוג שלא יהיו קשישים מתחת לקו העוני. יש ליישם את תכנית אורבך (פטור מחשבונות ותרופות עד גבול שיקבע) לקשישים שמתחת לקו העוני. בנוסף יש לאמץ את המלצות ועדת אלאלוף להעלות את קצבת הזקנה בכ-200 שקל ליחיד".
יעקב ליצמן (יהדות התורה)
״נדרוש ביצוע רפורמת הסיעוד שיזמנו בממשלה הקודמת כדי לשנות את מצב האוכלוסייה המתבגרת בישראל״.
זהבה גלאון (מרצ)
״פגיעה בציבור העובדות והעובדים, ובפרט בעובדים המוחלשים, אינה הדרך לסגירת גירעונות הביטוח הלאומי. אנחנו מציעים רפורמה במיסוי שתגדיל את הכנסות המדינה, ובתוך כך גם את קופת הביטוח הלאומי. בנוסף, אנחנו מאמינים שיש להפריד את קופת הביטוח הלאומי מקופת האוצר״.
יצחק הרצוג (המחנה הציוני)
"מדובר בתופעה עולמית מורכבת. לצד התחייבותנו ל-0 קשישים עניים, נפעל להיערכות כוללת להזדקנות האוכלוסייה ב-30 השנים הבאות. בפרט, בהיבטים הקשורים לתקצוב מערכת הבריאות, לאיתנות הכלכלית של ביטוח לאומי, לגיל הפרישה ומבנה הפנסיה – סוגיות שכרוכות זו בזו".
משה כחלון (כולנו)
"נפעל לכך שכל גופי הפנסיה הצוברת (למעט קרנות הפנסיה הוותיקות ופוליסות מבטיחות תשואה) יחילו מודל להתאמת רמת הסיכון לגיל החוסך כברירת מחדל על ניהול כל כספי הפנסיה. בנוסף נשנה את חלוקת פריסת האג"ח המיועדות כך ששיעור גבוה יותר יוקצה ככל שגיל החוסך גבוה יותר".
איימן עודה (הרשימה הערבית המשותפת)
"צריך להפריד את ניהול הביטוח הלאומי מתקציב המדינה, שמתייחס אילו כאל פרה חולבת. המדינה צריכה להתחיל להתייחס להפרשות של הציבור לביטוח הלאומי כחסכונות ארוכי טווח ולא כעוד מס".