6. מחירי הדיור: האם יש בועת נדל"ן בישראל? מהם שלושת הצעדים המידיים שיש להפעיל כדי לבלום את עליית מחירי הדיור?
בנימין נתניהו (הליכוד)
הליכוד לא השיב לשאלה. לפי התבטאויות של נתניהו, הבעיה העיקרית בשוק הדיור היא הבירוקרטיה שמטילה חסמים על תהליכי התכנון והבנייה ומאריכה אותם מאוד. הצעד העיקרי מבחינתו הוא רפורמה בתהליכי התכנון, אותה הביא בעבר לכנסת אולם נכשל בקידומה.
משה כחלון (כולנו)
״אם לא יתרחש שינוי דרסטי במדיניות עלולה להתפתח כאן בועת נדל״ן. השוק הופך לספקולטיבי וזה מסוכן. מפלגת כולנו תפעל להכפפת כל הרשויות תחת גורם אפקטיבי אחד, לבזר את הכוח המונופוליסטי לאורך שרשרת הייצור ולהביא פתרונות מבניים לצד צעדי חירום לטווח הקצר״.
יאיר לפיד (יש עתיד)
״חוק מע״מ 0% על דירות לזוגות צעירים, בניית דיור להשכרה ארוכת טווח, חוק שכירות הוגנת להגבלת העלאת מחירי השכירות ובניית מעונות סטודנטים״.
יעקב ליצמן (יהדות התורה)
״מקור הבעיה היות הממשלה בעלת רוב הקרקעות בישראל. הממשלה מעוניינת בסופו של דבר במחירים יקרים המגדילים את הכנסותיה. אנו נפעל לכך שזכאים לדיור יקבלו קרקע ויחזרו מענקי המקום והלוואות מסובסדות״.
נפתלי בנט (הבית היהודי)
״צריך פשוט לבנות הרבה דירות. תכנית מע"מ 0 שיתקה את השוק במשך שנה, ועכשיו השוק מתעורר מחדש. נמשיך בהאצת השווקים והתכנון, נמשיך עם הסכמי גג ומחיר מטרה, נפעל ליצירת תחרות לרשות מקרקעי ישראל בתכנון ושיווק ונמשיך ביוזמות השר אריאל לחיזוק עמידר ולקידום הדיור הציבורי״.
איימן עודה (הרשימה הערבית המשותפת)
"אין בועת נדל״ן. זה בכלל טמטום לחשוב שיש בועה. הסיבה העיקרית לעלייה במחירי הדיור היא חוסר ההיצע בגלל מונופול המגן על הקרקע וחוסר התערבות של המדינה בבניה ציבורית".
יצחק הרצוג (המחנה הציוני)
"אין בועת נדל"ן בישראל. יש מחסור בצד ההיצע, ומחסור בגיוון ההיצע. לכן המחנה הציוני יקדם: ריכוז סמכויות הדיור בידי שר אחד; מתן קרקעות בחינם ליזמים שיבנו וישכירו אחוז מהדירות בשכר דירה מותאם הכנסה לעשרות שנים; ויצירת חמ״לי אזוריים להסרת חסמי תשתית".
זהבה גלאון (מרצ)
״אין ספק שיש בועה ושהמחירים הגיעו לרמה בלתי נסבלת. הצעדים הראשונים הנדרשים: החלת שקיפות מלאה על מכרזי הקרקע של מינהל מקרקעי ישראל והגדלה הדרגתית של היצע הקרקעות; התניית אישורים לבנייה חדשה בהקצאת דירות לדיור בר-השגה; והזרמת תקציבים לשיקום מערך הדיור הציבורי״.