7. יוקר המחייה: מהם שלושת הצעדים הראשונים שתקדמו בתחום יוקר המחייה? האם תתמכו בתוכנית 0% מע"מ על מוצרי מזון בסיסיים?
נפתלי בנט (הבית היהודי)
"בשנתיים האחרונות קידם השר בנט יוזמות רבות בתחום יוקר המחייה, כמו פירוק מונופול המלט של נשר ושבירת הקרטל של המתווכים החקלאים. נמשיך לעודד התחרות דרך עסקים קטנים ובינוניים, יישום המלצות ועדת לנג להסרת חסמי יבוא וביטול רגולציה מפריעה ליבואנים וליצרנים המקומיים״.
יעקב ליצמן (יהדות התורה)
״פיקוח, תחרות, והורדת המסים העקיפים״.
יאיר לפיד (יש עתיד)
״הפחתת מכסים על מזון, עידוד יצרני מזון קטנים, הקמת בנקים אינטרנטיים, הגברת התחרות בשוק האשראי והקלה על ייבוא מוצרי מזון ומוצרי צריכה״.
איימן עודה (הרשימה הערבית המשותפת)
"נתמוך במע״מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים ובכלל נקדם מע״מ דיפרנציאלי״.
משה כחלון (כולנו)
״נעודד תחרות בתחום המזון ע"י חיזוק ותמיכה ביצרנים קטנים, נאמץ תקני מזון שנהוגים בחו"ל במקום התקנים שמגבילים פה תחרות מול מוצרים מיובאים. נתמוך במע"מ 0 על מוצרים בפיקוח״.
בנימין נתניהו (הליכוד)
הליכוד לא השיבו לשאלה. נתניהו מאמין בפתרון בעית יוקר המחיה על ידי הסרת מכסים והגדלת התחרות בשוק. בפועל, הבטיח שאחרי הבחירות יוריד ל-0% את המע״מ על מוצרי מזון בפיקוח (קריצה עבה לכיוונה של ש״ס שהציבה זאת כתנאי לכניסה לממשלה).
יצחק הרצוג (המחנה הציוני)
"אלה הצעדים הראשונים שננקוט בתחום יוקר המחיה: הקמת רשת שיווק בתמיכה ממשלתית ליצרני מזון קטנים, יצירת פלטפורמות למתן הלוואות שעוקפות את הבנקים, הטמעה ואכיפה של חוק המזון".
זהבה גלאון (מרצ)
״אנו תומכים במע"מ 0% על מוצרי יסוד. בנוסף, נקדם שורת צעדים לפירוק הריכוזיות במערכת הפיננסית והוזלת שירותי הבנקאות; הרחבת שירותי החינוך והבריאות הממלכתיים; ופיקוח ואכיפה אגרסיביים של ההגבלים העסקיים סביב רשתות שיווק המזון״.